Committees

 KENDRIYA VIDYALAYA ASHOK NAGAR, CHENNAI - 83

LIST OF COMMITTEES & STAFF DUTY LIST FOR THE ACADEMIC SESSION 2018 - 19

SL NO

NAME OF THE COMMITTEE

NAME OF THE TEACHER
PRIMARY (MR/MRS/MS)

NAME OF THE TEACHER
SECONDARY (MR/MRS/MS)

1

STEERING COMMITTEE

HEADMISTRESS

VICE PRINCIPAL
SUNDARESAN
R.SHANTHI

MATHANGI

U. SENTHAMIZH

GLORY ROSELIND

2

ACADEMIC COMMITTEE  /
LIBRARY COMMITTEE

MATHANGI

VICE PRINCIPAL  (ACADEMIC COORDINATOR)

 

MAINTENANCE OF RECORDS

E.VENKATESAN

ALL SUBJECT CONVENERS

JEYASRI

AMARNATH REDDY

 

RUBY SIMON

 

SHEELA

 

R SHANTHI

3

TIME TABLE COMMITTEE
 CAL / TAL 
SUBSTITUTION / REMEDIAL & ACADEMIC INSPECTION

SANDHYA

A. PERIYASAMY

BINDIYA KUMARI

P.C. SELVARAJ

DEEPIKA .A

SHEELA - SUBSTITUTION

 

HARIKUMAR BHATT - SUBSTITUTION

4

EXAMINATION 
INTERNAL & EXTERNAL

JEYASRI

DR. M. AMARNATH REDDY  (I/C)

NANCY MERYLLYN

VIJAYALAKSHMI

VAISHALI

HARIKUMAR BHATT

 

SEEMATTI

 

SHEELA

 

DINESH MEENA

 

COMPUTER INSTRUCTOR - SECONDARY

5

C.B.S.E EXAM COMMITTEE

 

RUBY SIMON (I/C)

NIL

MOHANA KUMARI

 

HEMANT GUPTA

 

COMPUTER INSTRUCTOR - PRIMARY

6

ADMISSION COMMITTEE

JEYASREE-ADMISSION REGISTER

STEEVAN FERNANDEZ (I/C)

VAISHALI -DRAWING OF LOTS - RTE

DHAMODHARAN - XI STD

SELVI -DRAWING OF LOTS - RTE

SHANTHI - LOCAL TRANSFER

SANDHYA -DRAWING OF LOTS - RTE

 

7

CCA : INTERNAL & EXTERNAL          COMEPTITIONS

SHOBA - INTERNAL

DR. ANAMIKA (INTERNAL & EXTERNAL)

SUMITRA - EXTERNAL

G.P.RAO

 

RAGHAVENDRAN

 

HEMANT GUPTA - PA SYSTEM

8

SPORTS & GAMES

PET COACH

T.SRIDHAR

SHANTHA

PET COACH

SUNIL KUMAR

YOGA TEACHER

DEEPIKA

G.P.RAO

 

AMIRTHAVALLI

9

MORNING ASSEMBLY

SENTHAMIZH

SHANTHI (I/C)

NEERAJA RAM

IBRAHIM KHAN

 

SRIDHAR

 

MOHANA KUMARI

10

MONTHLY DO & 
TEACHERS & STUDENTS ACHIEVEMENT REGISTER /
PHOTO BAG

MAINTENANCE OF REGISTER

SHANTHI - ACHIEVEMENT REGISTER
AMIRTHAVALLI

BINDIYA KUMARI

G.P.RAO

NANCY MERYLLIN

COMPUTER INSTRUCTOR - SECONDARY

 

ADHOC HINDI TGT

 

AMIRTHAVALLI

11

N.I.O.S / OLYMPIAD / N.T.S.E

COMP. INST.-CYBER OLYMPIAD

S DHAMODHARAN - NIOS / INSPIRE AWARD

SHANTHA - ENG. OLYMPIAD / SPELL BEE

SATHYABHAMA - NTSE

SANDHYA -MATHS OLYMPIAD

TGT SCIENCE - ADHOC 1 & 2  - SOF

SELVI - SCIENCE OLYMPIAD

MOHANAKUMARI - MATHS OLYMPIAD

 

MALATHI - ENGLISH OLYMPIAD

 

STEEVAN FERNANDEZ - CYBER OLYMPIAD

12

LIBRARY COMMITTEE

KOKILA

SHEELA

NEETU SINGH

DR. ANAMIKA

PREETI

RAGHAVENDRA

 

SUNDARESAN

 

ALL SUBJECT CONVENERS

13

SCOUTS & GUIDES / ADVENTURE ACTIVITIES /  
CUBS & BULBULS

UMA

DR. M AMARNATH REDDY

NEERAJA RAM

G P RAO

SELVI

IBRAHIM KHAN

SANDHYA

MURUGESAN

NANCY

RAGHAVENDRAN

PREETI

STEEVAN FERNANDEZ

VAISHALI

SHEELA

SONU KUMAR

 

14

DISCIPLINE COMMITTEE

MATHANGI

 DHAMODHARAN (I/C)

VENKATESAN

T SRIDHAR

UMA - MAINTENANCE OF RECORD

IBRAHIM KHAN

SUNIL KUMAR

RUBY SIMON

PET COACH

G.P.RAO

15

SWACHCH VIDYALAYA

MATHANGI

IBRAHIM KHAN (I/C)

UMA

AMIRTHAVALLI

 

SHEELA

 

DINESH MEENA

 

HEMANT GUPTA

 

TGT SOCIAL SCIENCE - ADHOC 1

16

STUDENTS' COUNCIL

E.VENKATESAN

GOVINDARAJAN

MATHANGI

AMIRTHAVALLI

SHOBA

HOUSE MASTERS

17

SUBJECT COMMITTEE MEETING

SHANTHA - EVS

DR. ANAMIKA - ENGLISH

SHOBA - ENLGISH

IBRAHIM KHAN - HINDI

MALA - HINDI

SUNDARESAN - MATHS

SANDHYA - MATHS

INDRANI KAILAS - BIOLOGY

 

DR. M AMARNATH REDDY - ECONOMICS / COMMERCE

 

SRIDHAR

18

HOUSE MASTERS

VAISHALI

STEEVAN FERNANDEZ

BINDIYA

DHAMODHARAN

A.DEEPIKA

PERIYASAMY

D.DEEPIKA

GOVINDARAJAN

19

SCHOOL MAINTENANCE & REPAIR

E.VENKATESAN

DHAMODHARAN

SONU KUMAR

RAGHAVENDRAN

 

HEMANT GUPTA

20

PRIZE DISTRIBUTION / CERTIFICATE WRITING

SHOBA

SHEELA

SHANTHA

RAJARAM MOURYA

SONU KUMAR

VIJAYALAKSHMI

NEETU SINGH

ADHOC HINDI TGT 1

21

PURCHASE COMMITTEE

UMA

IBRAHIM KHAN (I/C)

KOKILA

RUBY SIMON

 

RAGHAVENDRAN

 

HEMANT GUPTA

 

ATHINATHAN

22

GARDENING / BEAUTIFICATION

NEETU SINGH

PGT CHEMISTY ADHOC

UMA

SATHYABHAMA

AQUARIUM / PET CORNER

 

COACH - ART

 

VIJAYALAKSHMI

 

SCIENCE TGT ADHOC

23

HOLIDAY COMMITTEE

MATHANGI

RUBY SIMON

SENTHAMIZH

DHAMODHARAN

 

IBRAHIM KHAN

 

SEEMATTI

24

CAREER GUIDANCE

 

DR. ANAMIKA

 

DHAMODHARAN

 

VIJAYALAKSHMI

 

SHANTHI

25

FURNITURE, MAINTENANCE & REPAIR

E.VENKATESAN

IBRAHIM KHAN

SONU KUMAR

MURUGESAN

SUNIL KUMAR

HEMANT

26

UNIFORM / NOTEBOOKS / BOOKS/ ID CARDS / LUNCH PASS / OUT PASS / BUS PASS

MATHANGI

HARIKUMAR BHATT

SUMITHRA

MALATHY

PT COACH

HEMANT GUPTA

NEETU SINGH

PET COACH

27

(II) NEWSLETTER   & SMS

MALA

FERNANDEZ

DEEPIKA.D

AMIRTHAVALLI

 

G.P.RAO

28

VIDYALAYA PATRIKA

MALA

ANAMIKA KUMARI

 

SATHYABHAMA

 

A MALATHY

 

RAJARAM MOURYA

 

RAGHAVENDRAN & ALL SUBJECT CONVENERS

29

STUDENTS' DIARY / TEACHERS' DIARY

NANCY MERYLLYN

RAJARAM MOURYA

SHOBA

SHANTHI

SUMITHRA

 

30

INSTITUTIONAL PLANNER / VIDYALAYA PLAN &
ACADEMIC INSPECTION

P.G.JAMUNA

DHAMODHARAN

MATHANGI

MOHANA KUMARI

U.SENTHAMIZH

SATHYABHAMA

SUNIL KUMAR

PERIYASAMY

SANDHYA

P C SELVARAJ

BINDIYA KUMARI

SHANTHI

31

STUDENTS' ENROLLMENT POSITION ONLINE

SELVI

STEEVAN FERNANDEZ

MALA

COMUTER INSTRUCTOR- PRIMARY

NEETU SINGH

GOVINDARAJAN

 

P C SELVARAJ

32

RAJ BHASHA SAMITHI / HINDI PAKHWADA

MALA

G P RAO

SONU KUMAR

RAJARAM MOURYA

33

V.M.C /  V.E.C / P.T.A

VAISHALI

IBRAHIM KHAN

DEEPIKA

AMIRTHAVALLI

 

HARIKUMAR BHATT

34

STAFF MEETING MINUTES

NEERAJA RAM

AMIRTHAVALLI

35

ALUMNI ASSOCIATION

MATHANGI

RUBY

SHANTHA

RAGHAVENDRAN

 

MOHANAKUMARI

36

LATE COMERS' CHECKING / RECORD

MATHANGI

T SRIDHAR

PET COACH

PET COACH

37

FILM SHOW &  E-LEARNING

D. DEEPIKA

SATHYABHAMA

 

SHEELA

38

WEBSITE / ICT / CCTV / ELECTRONIC ITEMS / AIR CONDITIONERS / GENERATOR / & INTERCOM SYSTEM

SANDHYA

STEEVAN FERNANDEZ

SHOBA

SHANTHI

SUNIL KUMAR

WEBSITE COMMITTEE MEMBERS

COMPUTER INSTRUCTOR - SECONDARY

39

PHOTOGRAPHY

SUNIL KUMAR

IBRAHIM KHAN

DEEPIKA.D

DINESH MEENA

 

COMPUTER INSTRUCTOR - PRIMARY & SECONDARY

40

BACK TO BASICS

VENKATESAN

AMIRTHAVALLI

SELVARAJ

41

A.E.P

 

STEEVAN FERNANDEZ

 

VIJAYALAKSHMI

 

SHANTHI

 

IBRAHIM KHAN

 

SHEELA

 

HEMANT GUPTA

 

STUDENT COUNSELLOR

42

FACILITIES FOR INCLUSIVE EDUCATION & PROGRAM FOR PHYSICALLY CHALLENGED PERSONS

MATHANGI

MALATHY

SENTHAMIZH

STUDENT COUNSELLOR

43

ALCP

 

SRIDHAR

 

PERIYASAMY

44

TARUNOTSAV

 

PERIYASAMY

 

ANAMIKA

 

STUDENT COUNSELLOR

45

DRINKING WATER

E.VENKATESAN

T SRIDHAR

 

G P RAO

 

COACH

 

CHUDAMANI BUSHAL

46

TEACHING AIDS / 
FIRE EXTINGUISHER

GLORY

MURUGESAN

 

HARIKUMAR BHATT

47

PAYBILL / UBI / CS 54

SANDHYA

PERIYASAMY

SELVI

SELVARAJ

VENKATESAN

 

NEERAJA RAM

 

48

MEDICAL CHECKUP /FIRST AID / HEALTH RECORD

NURSE

INDRANI KAILAS

PT COACH

ANURADHA.K

 

ADHOC TGT SCIENCE 1

 

NURSE

 

STUDENT COUNSELLOR

49

SECURITY ARRANGEMENTS 

VENKATESAN

T SRIDHAR

COACH

G P RAO

50

MOCK DRILL / FIRE SAFETY /DISASTER MANAGEMENT /EVACUATION

VENKATESAN

T SRIDHAR

SUNIL KUMAR

AMARNATH REDDY

SONU KUMAR

INDRANI KAILAS

SELVI

IBRAHIM KHAN

PET COACH

G P RAO

 

MURUGESAN

 

HEMANT GUPTA

 

YOGA

 

PET COACH

51

LOST & FOUND

HEAD MISTRES

VICE PRINCIPAL

MATHANGI

GOVINDARAJAN

GRIEVANCE CELL

SUMITRA SRINIVASAN

AMARNATH REDDY

SUGGESTION BOX & COMPLAINT REGISTER /
INTERNAL COMPLAINT COMMITTEE

NEERAJA RAM

ANAMIKA

GLORY

SRIDHAR

 

RAGHAVENDRA

 

ART TEACHER

52

EB / SAFETY OF THE BUILDING

SONU KUMAR

DHAMODHARAN

SUNIL KUMAR

HEMANT GUPTA

 

T SRIDHAR

 

YOGA

53

STAFF QUARTERS - MAINTENANCE

NEERAJA RAM

STEEVAN FERNANDEZ

BINDIYA KUMARI

 

54

AUTOMATIC BELL TIMER &
P.A. SYSTEM

SUMITHRA

HEMANT GUPTA

 

YOGA

55

DISPLAY BOARD

PREETHI

CLASS TEACHERS

HOUSE MASTERS

ART TEACHER

 

YOGA

56

UPDATING OF BULLETIN BOARDS

HOUSE MASTERS

HOUSEMASTER

 

GERMAN TEACHER

57

GIFT REGISTER

MATHANGI

VIJAYALAKSHMI

SUMITHRA

 

58

INCOME TAX

SANTHA

DR. M AMARNATH REDDY

59

N.I.E

SHANTHA

SHANTHI

 

MALATHY

60

CORPORAL PUNISHMENT / SEXUAL HARASSMENT MONITORING CELL

SHANTHA

MEMBERS OF DISCIPLINE COMMITTEE

61

SOP

MATHANGI

DHAMODHARAN

 

IBRAHIM KHAN

 

G P RAO

62

CHILD RIGHTS PROTECTION CELL

SENTHAMIZH

RUBY SIMON

GLORY

ANURADHA

 

ART TEACHER

 

STUDENT COUNSELLOR

63

MENTOR/MENTEE - CHARITY / SOCIAL SERVICE (SMILE, CANCER AID, HELPAGE, LEPROSY)

SANDHYA

IBRAHIM KHAN

 

SCOUT MASTER & GUIDE CAPTAIN

64

PROGRAMME FOR LATE BLOOMERS

JEYASRI

PERIYASAMY

SELVI

MOHANAKUMARI

 

STUDENT COUNSELLOR

65

CLUBS

HEALTH - UMA

SEEMATTI - I/C

ART & CRAFT - JEYSRI

SATHYABHAMA - NATURE CLUB

SPORTS - SHOBA

MOHANAKUMARI - MATHS CLUB

LITERACY -NEERAJA RAM

AMIRTHAVALLI - LITERARY

 

MURUGESAN - INTEGRITY

 

T SRIDHAR - HOBBY

 

STEEVAN FERNANDEZ - ICT

66

EXCURSION

VENKATESAN

MURUGESAN

SHANTHA

IBRAHIM KHAN

 

RAGHAVENDRA

 

STUDENT COUNSELLOR

67

TRANSPORT ARRANGEMENT

MATHANGI

RAGHAVENDRA

 

ATHINATHAN

68

SHAALA DARPAN

NANCY

STEEVAN FERNANDEZ

CLASS TEACHERS

ALL CLASS TEACHERS

69

FLOOR INCHARGES

GROUND FLOOR - SONU KUMAR

III FLOOR - GERMAN

IST FLOOR - NEETU

II FLOOR - YOGA  & PET COACH

1ND FLOOR - NEERAJA

I FLOOR - SHEELA, ART TEACHER

OVERALL - PET COACH

GROUND FLOOR - ADHOC TGT MATHS 1 & STUDENT COUSELLOR

70

SBSB

SHANTHA

SRIDHAR

SUNIL

VENKATESAN

 

DINESH

71

HOSPITALITY

UMA

SEEMATTI

 

MALATHY

72

RTI

SHOBHA

VICE PRINCIPAL

JEYASRI

ATHINATHAN

73

COMMUNICATIVE SKILLS
DEBATING SKILLS

VENKATESAN

AMIRTHAVALLI

 

SUNDARESAN

74

ESCORT DUTY

SENTHAMIZH

AMIRTHAVALLI